Limes

13,99

Počet hráčov: 1 – 2
Doba hrania: 20 min.
Odporúčaný vek: od 8 rokov

Na sklade

Katalógové číslo: 3911 Kategórie: , Značka: EAN: 8590228022080

Popis

Limes

Limes – Pred dvetisíc rokmi v časoch Rímskej ríše merali jej hranice tisíce kilometrov, za ktorými číhali hordy nebezpečných barbarov. Obsaďte strážne veže po celej hranicu, aby mali dobrý výhľad do krajiny, a vyberte vhodné miesto pre založenie lesa, obilných polí a rybníkov.

Limes je rýchla a jednoduchá kartová hra. s nízkou mierou náhody, ale aj vzájomnej komunikácie. Hráči pomocou kariet tvoria krajinu plnú obilných polí, lesov, rybníkov a skál so strážnymi vežami a túto krajinu si môžu obsadiť svojimi farmári, drevorubači, rybári a strážnymi.

Príprava hry:

Hra obsahuje 24 očíslovaných kartičiek krajiny s červeným a čiernym rubom a 7 drevených červených a čiernych figúrok.
Každý hráč si vezme karty krajiny a figúrky robotníkov vo zvolenej farbe. Starší hráč si karty zamieša a obráti rubom dole, mladší hráč si kartičky zoradia poporiadku a položí ich na stoj číslami nahor (nám sa osvedčila variant rozložiť si ich po stole), aby sa v nich lepšie hľadalo.

Priebeh hry:

Vynesenie karty – Začína starší hráč a vynesie vrchnú kartu zo svojho balíčka. Druhý hráč si zo svojho balíčka vyberie kartu s rovnakým číslom.
Priloženie karty – Každý hráč si vytvára svoju vlastnú krajinu. Karty sa prikladajú vodorovne alebo zvisle vedľa seba, musí susediť jednou stranou, nielen rohom. Z 24 kartičiek sa ich použije 16 a výsledná krajina má tvar 4×4. Každá karta je rozdelená na štyri zóny – môže tak obsahovať až 4 rôzne krajinné typy: polia, voda, les alebo skalu s vežou. V niektorých zónach je naviac ešte rybárska chatrč s modrou strechou. Pri skladaní kartičiek sa z jednotlivých zón vytvára súvislé oblasti.
Umiestnenie alebo presun robotníka – Po položení karty môže hráč umiestniť svojho robotníka. Podľa toho, do ktorej zóny figúrku umiestnia, získa farmára, drevorubača, rybárov alebo strážneho. Druhou možnosťou je presunúť robotníka umiestneného už skôr do susednej oblasti.

Koniec hry:

Hra končí bodovaním po položení 16. karty. Body sa získavajú za každého robotníka. Farmár získa bod za každú zónu svojho políčka, rybár za každú chatrč, ktorú má na brehu rybníka, drevorubač za každú oblasť, s ktorou jeho les susedí, strážny potom za každý les, ktorý zo svojho stanovišťa vidí vo vodorovnej či zvislej línii.

Ďalšie informácie

Hmotnosť 1 kg