Lama

8,90

Počet hráčov: 2 – 6
Doba hrania: 20 min
Odporúčaný vek: od 8 rokov
Jazyk hry: nezávislý
Jazyk pravidiel: SK, CZ

Nie je na sklade

Katalógové číslo: 5731 Kategórie: , Značky: , , EAN: 8595558303748

Popis

Lama

Lama – Vydržím ešte chvíľku, vezmem si ďalšiu kartu a budem dúfať, že sa jej zbavím? Áno, urobím to, vezmem si ďalšie a ešte jednu a ďalšie … Ja lama, teraz mi zostali v ruke a ja mám namiesto nich veľa trestných bodov …

Cieľom hry Lama je mať čo najmenej trestných bodov. Trestné body sa získavajú za karty, ktoré zostávajú hráčom v ruke po tom, čo už nemôžu ďalej hrať. Jednoduchá kartová hrá, ktorá má svižný spád a ľahko vysvetliteľné pravidlá. Hlavným princípom je dorovnávanie a prebíjanie kariet, ktoré sú vyložené na stole.

Príprava hry:

Každý hráč dostáva šesť kariet. Zvyšné karty sa položia lícom nadol a tvoria hrací balíček. Horná karta sa otočí lícom nahor a slúži ako prvá karta v hre. Karty si hráči medzi sebou neukazujú.

Priebeh hry:

Hra sa hrá na kolá a každé kolo prebieha rovnako. Keď je hráč na ťahu, môže vykonať jednu z troch možných krokov:

  • Vynesenie karty: Hráč môže z ruky položiť kartu rovnakej hodnoty alebo kartu, ktorá je presne o 1 vyššia ako posledná vyložená karta. Kartu lamy môže položiť iba na šestku alebo na inú lamu. Na kartu lamy je možné položiť opäť jednotku a tým začať celý rad znova.
  • Doberanie karty: Ak hráč nemôže položiť kartu, doberá si jednu kartu z doberacieho balíčka. Ak hrací balíček dôjde, nevytvára sa nový. Akciu doberania kariet od tohto okamihu nie je možné vykonávať.
  • Odstúpenie z hry: Hráč sa môže rozhodnúť odstúpiť z hry. Karty, ktoré mu zostávajú v ruke položí lícom nadol na stôl a vyhlási, že odstupuje. Za ne na konci kola dostane trestné body. Odstupuje tiež, ak zostal v hre sám a nemôže už zahrať žiadnu kartu z ruky (ak zostal sám, nedoberá si ďalšie karty z balíčka, ale stále môže hrať karty, ktoré má práve v ruke).

Koniec kola nastáva, akonáhle sa niektorý z hráčov zbaví všetkých svojich kariet alebo ak všetci hráči odstúpili z hry.

Následne sa udeľujú trestné body, a to za všetky karty, ktoré zostali hráčom v ruke, a za karty, ktoré hráči zložili pred seba, keď odstúpili z hry. Za každú číselnú hodnotu na karte dostane hráč zodpovedajúci počet trestných bodov. Teda za kartu s hodnotou 5 dostane 5 trestných bodov. Trestné body sa udeľujú vždy za jednu kartu daného druhu, takže ak bude mať hráč na ruke tri karty s hodnotou 5, dostane iba 5 trestných bodov. Lama má hodnotu 10 trestných bodov.

Za trestné body hráči dostávajú žetóny: biely žetón má hodnotu 1 trestného bodu, čierny 10. Pokiaľ sa hráč dokázal zbaviť všetkých kariet v ruke, môže odhodiť jeden žetón, ktorý má pri sebe. Žetóny môže ľubovoľne rozmieňať.

Na začiatku nového kola sa zamiešajú všetky použité karty a každý hráč dostane 6 nových kariet, s ktorými bude ďalej hrať v ďalšom kole.

Koniec hry:

Ak niektorý z hráčov nazbiera 40 trestných bodov hra končí. Víťazom sa stáva ten, kto má najmenej trestných bodov.

Možno by sa Vám páčilo…