Šachy Zámkové

93,00

Veľkosť kazety: 560 x 560 x 35 mm.

Výška kráľa: 120 mm.

Hmotnosť: 3 kg.

Nie je na sklade

Katalógové číslo: 3166 Kategórie: , Značka:

Popis

Šachy Zámkové

Šachy Zámkové – Drevený šach, ručne vyrezávaný. Šachová skrinka vykladaná mahagónom – javorom.

Veľkosť kazety: 560 x 560 x 35 mm.

(po prehnutí: 560 x 280 x 70 mm.)

Výška kráľa: 120 mm.

Hmotnosť: 3 kg.

Pravidlá pre šach :

Figúry sa nemôžu preskakovať, preskočiť figúrku môžu jedine jazdci a nesmú sa hýbať na svoje polia. Figúry sa môžu pohybovať po súperových miestach, môžu brať figúry, čiže premiestniť sa na obsadené pole, alebo obsadiť prázdne pole.

  • Kráľ sa môže pohybovať v ľubovolnom smere, avšak len na najbližšie jedno pole. Musí sa pohybovať tak, aby nebol ohrozený a nedostal sa do šachu. Napadnutie kráľa sa nazýva šach.
  • Dáma sa môže posúvať v ľubovolnom smere potiaľ, kým jej nebráni v pohybe iná figúrka. Dáma ťahá aj ako veža a ako strelec.
  • Veža sa pohybuje potiaľ, kým chce, ale môže sa pohybovať len dopredu, dozadu a do strán. Ak stojí na konci prázdnej frontály figúrka opačnej strany, veža ho môže brať.
  • Strelec sa pohybuje len diagonálne a pohybuje sa po rovnakých farbách políčok, z ktorých začínal.
  • Jazdec sa pohybuje do L na druhé najbližšie pole opačnej farby v akomkoľvek smere bez ohľadu na to, či polia prázdne, alebo obsadené. Ako jediné figúrky môžu prechádzať ponad iné.
  • Pešiak sa pohybuje len dopredu a berie figúry diagonálne. Nemôže sa pohybovať a brať dozadu. Pohybuje sa vždy len o jedno pole, výnimkou je prvý ťah, keď sa môže posunúť o dve hracie políčka. Ak je pred pešiakom iná figúra, nemôže sa pohybovať tým smerom a ani brať. Ak sa pešiak dostane na druhú stranu šachovnice, môže sa premeniť na akúkoľvek figúru, najčastejšie to býva dáma. Ak sa pešiak pohne na začiatku o dve polia a prejde okolo súperovho pešiaka, tak ten druhý má možnosť ho zobrať, preskočiť, akoby išiel len o jedno pole

AKO HRAŤ ŠACH

Už viete základne informácie a pravidlá o šachu a pohybe figúrok. Dôležité je vedieť a poznať ťahy, ktoré sa pri šachu používajú. V prvom rade sa naučíte hrať šach tak, že budete mať dostatočnú prax a budete to neustále cvičiť. Hrať šach sa naučíte každou jednou hrou, víťazstvom i prehrou.

Dôležitým krokom je ťah nazývaný rošáda. Rošádou môžete dostať kráľa do bezpečia a vežu dostať z rohu a zapojiť ju do hry. Počas jedného ťahu môžete posunúť kráľa o dve políčka na stranu a vežu z rohu na opačnú stranu, hneď vedľa kráľa. Musí to byť prvý, začiatočný ťah kráľom i vežou. Medzi vežou a kráľom nesmú byť žiadne figúrky a kráľ nesmie byť a ani prechádzať šachom.

 

Figúra (kameň)  Hodnota
Pešiak 1
Jazdec 3
Strelec 3
Veža 5
Dáma 9
Kráľ má najväčšiu hodnotu, nevyčísliteľnú

 

Ďalšie informácie

Hmotnosť 1 kg