Dáma Philos

9,90

Dáma je klasická strategická hra pre 2 hráčov.

 

Nie je na sklade

Katalógové číslo: 7105322 Kategória: , , , Značky: , , , EAN: 4014156031449

Popis

Dáma Philos 23,2 x 11,6cm

Dáma Philos je klasická strategická hra pre 2 hráčov.


Každý hráč sa snaží vylúčiť možnosti každého súpera blokovaním alebo úderom.

Každý hráč sa zase snaží posúvať svoj vlastný kameň vpred cez čierny povrch (pole) na voľné pole. Ak je pole obsadené, môžete skočiť na nasledujúce pole, ak je voľné.

Potom stlačíte súperovu dámu a odstránite ju z hracej plochy. Vyhráva hráč, ktorý má na stole posledné kamene.


Špecifikácia:

Skladacia hracia doska z MDF


Veľkosť:  232 x 116 x 12 mm

Vytlačené ihrisko


Materiál: drevo, prírodné a čierne morenie

Priemer: 21 mm

Pravidlá hry Klasická dáma:

 

  1. Hrá sa na šachovnici 8×8.
  2. Súperi majú na začiatku po osem figúrok pešiakov stojacich na protiľahlých stranách v prvých dvoch radoch na čiernych políčkach.
  3. Všetky figúry sa pohybujú po diagonálach, nemôžu preskakovať figúrky vlastnej farby.
  4. Pešiaci sa pohybujú iba dopredu. Ak neberú súperovu figúru, pohybujú sa po jednom políčku. Ak berú súperovu figúru, preskočia ju a tak ju zoberú, ak môžu preskočiť aj ďalšiu súperovi figúrku, môžu preskočiť a zobrať aj tú.
  5. Keď pešiak dôjde na druhú stranu šachovnice, zmení sa na dámu.
  6. Dáma sa pohybuje dopredu aj dozadu o ľubovoľný počet polí.
  7. Ak v danom ťahu hráč môže vyhodiť súperovu figúrku, ale žiadnu nevyhodí, súper mu za trest môže figúrku, ktorá mohla brať pred uskutočnením vlastného ťahu, vziať. Ak figúrka, ktorou ťahal, mohla vziať ešte ďalšiu figúrku, súper mu ju môže pred vlastným ťahom vziať.
  8. Dáma má prednosť. Ak hráč môže vziať súperovi figúrku (figúrky) pešiakom aj dámou a vezme pešiakom, protihráč mu pred uskutočnením vlastného ťahu môže dámu, ktorá mohla brať, zobrať.
  9. Vyhráva hráč, ktorý zoberie súperovi všetky figúrky. Partia končí remízou: a) ak hráč, ktorý je na ťahu, nemôže uskutočniť ťah; b) ak už teoreticky nemožno pri pozornej hre súperovi vziať žiadnu figúrku.

Česká dáma

Podobné pravidlá, ako v klasickej dáme, ale figúrky stoja v prvých troch radoch, teda každý hráč má na začiatku 12 pešiakov. V českej dáme sa používajú kamene a nie pešiaci ako v hre šachy. Skákať je povinnosť, hráč to nemôže odignorovať, pričom dáma má vždy prednosť, tá môže skákať pozdĺž celej diagonály aj viac kameňov naraz, napr. môže skočiť aj 4 kamene naraz v myslenom kosoštvorci. Remíza je ak 15 ťahov po sebe nestane výmena figúrok, príp. ak hráč nepotiahne kameňom. Hráč prehráva, ak stratí všetky svoje figúrky (kamene a dámy), a to aj vtedy, keď ich má, ale sa už nemá kam pohnúť. Úplne presné pravidlá českej dámy nájdete na www.damweb.cz

 

 

Možno by sa Vám páčilo…