Ovce a kopce – Carcassonne

14,40

Počet hráčov: 2 – 6
Doba hrania: 45 min.
Odporúčaný vek: od 8 rokov

Nie je na sklade

Katalógové číslo: 3364 Kategórie: , Značky: , , EAN: 8595558301614

Popis

Ovce a kopce – Carcassonne

Ovce a kopce – Carcassonne – Na lúkach v okolí Carcassonne trpezlivo čakajú pastieri, kým sa im nezíde celé stádo, pekne ovce za oviec. Musí ale dávať pozor, aby ich plány skôr, než svoje stádo dovedú bezpečne do salaša, neprekazili vlk. Vďaka kopcom môže v správnu chvíľu hráč získať späť vládu nad územím, ktoré sa zdalo byť už takmer stratené. A veľkú radosť majú mnísi z dobre založených viníc v okolí svojich kláštorov.

Pastieri a ovce

V tomto rozšírení sa objavuje nová figúrka (meeple) – pastier. Každý hráč dostane jedného do svojej zásoby. Pastier sa umiestňuje na lúku a zakaždým, keď túto lúku hráč rozšíri (kartičkou krajiny), vytiahne si z vrecka žetón (rozšíri stádo) alebo zaženie stádo do salaša (vráti žetóny oviec späť do vrecka, za každú vyobrazenú ovcu dostane 1 bod; pastiera si vezme späť do zásoby). Na žetónoch sa nachádza jedna až štyri ovce, prípadne vlk. Keď si vytiahne ovcu alebo viac oviec, umiestni ich k svojmu pastierovi. Ak vlka, tak žetón vráti späť do vrecka (a s ním aj žetóny oviec, ak má nejaké z predchádzajúcich ťahov) a pastiera vezme späť do svojej zásoby. Prepojí Ak sa v priebehu hry lúky a tým aj stáda jednotlivých pastierov, počítajú sa od tej doby všetky ovce na tejto lúke všetkým jej pastierom. Rovnako tak ale, vytiahne Ak je jeden z pastierov na tejto lúke vlka, zaženie všetky ovce na tejto lúke. Pastierom nemožno nahradiť ostatné figúrky a nezohľadňuje sa pri žiadnom inom bodovom hodnotení (ani na konci hry).

Kopce

Na niektorých kartičkách krajiny sa nachádza kopec s červenou vlajkou a umiestňuje sa pod ne ďalšie kartička.
Figúrka umiestnená na tejto kartičke získava výhodu v prípade, že sa delí o dané územie (mesto, cestu, lúku) s inou figúrkou, to znamená v prípade remízy. Avšak ak má protihráč na území viacerých figúrok, neprináša kopec žiadnu ďalšiu výhodu. Rovnako tak nemajú kopca vplyv pri vyhodnocovaní pastierov, prípadne ďalších špeciálnych figúrok z iných rozšírenia.

Vinice

Kartička s vyobrazením vinice sa pokladá v hre podľa bežných pravidiel. Susedí Ak však s kláštorom (alebo viac kláštory), Prináša hráči s uzavretým kláštorom naviac 3 body za každú vinicu, ktorá s kláštorom susedí (8 okolitých kartičiek). Ak nie je kláštor na konci celej hry uzavretý, neprináša vinice žiadne body navyše.

Výrobca

Mindok

Možno by sa Vám páčilo…