Objevitelé – Carcassonne

18,99

Počet hráčov: 2 – 6
Doba hrania: 30 – 45 min.
Odporúčaný vek: od 8 rokov

Na sklade

Katalógové číslo: 40032 Kategória: , EAN: 8590228080813

Popis

Objevitelé – Carcassonne

Objevitelé – Carcassonne – “Krajina na obzore!”

Potom čo meepleové obsadili mesto Carcassonne a jeho okolie, vydávajú sa ďalej a ďalej objavovať nové krajiny, hory, aj more.

Dieliky krajiniek obsahujú teda spomínané tri typy terénu, navyše na nich nájdeme mestá a prístavy. Na rozdiel od predchádzajúcich vydaní Carcassonne, je tu kladený dôraz na zmenšenie vplyvu náhody, preto si hráč zo zásoby vždy berie o jeden dielik navyše a pred položením dieliku sa vždy rozhoduje medzi dvoma dieliky.

Klasický Carcassonne mechanizmus pokladanie dielikov, figúrok, uzatváranie krajinných celkov a bodovanie podľa umiestnených figúrok je tu trochu pozmenený. Nenájdeme tu boja o prevahu; body získavajú všetci majitelia príslušných figúrok (stále platí zákaz umiestňovania figúrok na území, kde sa už nachádza figúrka protivníkovho). Ďalšou odlišnosťou je bodovanie: bodovania nie je automatické, ale “oznamovacej”. Ak chce hráč späť niektorú zo svojich figúrok, oznámi vyhodnotenie územia, na ktorom sa táto nachádza, a dostanú príslušný počet bodov. Tým ale hráčova ťah končí – ak “boduje”, nemôže nasadiť do hry novú figúrku! Výhoda spočíva v tom, že hráč takto môže “obodovat” aj neuzavretá územia a obdržať tak alepoň časť bodov.

Aj povolania meeplů tu nájdeme trochu odlišná. Umiestni Ak hráč figúrku na more, stáva sa táto námorníkom. Námorník na uzavretom mori (či jazere) prináša majiteľovi bod za každý dielik mora a bod za každý prístav. Ak je plocha more neuzavretá, získa majiteľ námorníka iba body za prístavy.

Umiestni Ak hráč figúrku na lúku, stáva sa táto prieskumníkom. Ak je lúka uzavretá, prinesie majiteľovi prieskumník dva body za každý dielik; neuzavretá lúka potom prináša zisk iba jedného bodu za dielik.

Figúrka umiestnená do hôr sa stáva Lapka. Uzavreté hory s radiacim Lapka prináša majiteľovi dva body za každé mesto na horách aj za každé mesto na každej lúke, ktorá s týmito horami susedí. Z toho vyplýva, že aj uzavreté hory môžu v priebehu hru zvyšovať svoju hodnotu s pribúdajúcimi mestami na okolitých lúkach. Neuzavreté hory prinášajú opäť iba polovičný zisk (jeden bod za mesto).

Hra končí v okamihu vyčerpania dielikov s krajinami. Zvyšné figúrky na hernom pláne majiteľom už majiteľom žiadne body neprinesú. Víťazí hráč s najviac bodmi.

Ďalšie informácie

Hmotnosť 1 kg