Zľava!

Condottiere

16,90

Počet hráčov:
2 – 6

Doba hrania:
60+ min.

Odporúčaný vek:
od 12 rokov

Hra je v nemeckom jazyku. Slovenské pravidlá priložené. Kartičky v hre sú jazykovo nezávislé.

Nie je na sklade

Katalógové číslo: 40258 Kategórie: , , Značky: , , , EAN: 8594009516003

Popis

Condottiere

Condottiere – Apeninský poloostrov bol v renesančnej dobe rozdelený na veľa malých, nezávislých mestských štátov. Niektorí z týchto štátikov sa navzájom priatelili, iné zase nenávideli. V tejto dobe sa začali objavovať tzv. ´´ Condottiere ´´ – vodcovia žoldnierskych armád, ktorí prepožičiavali svoju silu najsilnejším a najbohatším mestám. Vynikajúci stratégovia a vysoko schopní vojaci, ktorými Kondotiéri bezpochyby boli, sa sami bitiek nezúčastňovali. Iba poskytovali vedomosti a rady svojim jednotkám. Svojimi intrigami a politikou, formovali mapu vtedajšieho Talianska. 

Spoločenská hra, kde sa hráči vracajú do tejto historickej doby, v ktorej nebolo pre schopných mužov nič nemožné. Každý hráč hrá za jedného Kondotiéra a snaží sa ovládnuť najväčšie mestá Talianska. Ale musí byť obozretný, pretože nieje sám. Musí počítať aj s ambíciami ostatných kondotierov. K víťazstvu nestačí len silná armáda žoldnierov, je treba obratne používať diplomaciu.

Hra je v nemeckom jazyku. Slovenské pravidlá priložené. Kartičky v hre sú jazykovo nezávislé.

Cieľ hry:

Dobyť a spojiť mestá ( označené červenými kruhmi ) a tým vytvoriť silné kráľovstvo. V hre , kde hrá 4, 5, alebo 6 hráčov, musí hráč k dosiahnutiu víťazstva kontrolovať aspoň 3 navzájom susediace mestá ( regióny ) a ovládané územia musia mať spoločnú hranicu. V hre kde hrajú 2 alebo 3 hráči, musí hráč k tomu, aby mohol byť vyhlásený víťazom, kontrolovať najmenej 4 susediace regióny.

Príprava hry:

Hracia doska sa položí do stredu stola. Každý hráč si vezme drevené žetóny svojej farby, označujúce hráčom kontrolované mestá a položí ich pred seba ( nie na hraciu dosku ). Najmladší hráč si vezme hrací kameň označujúci kondotiera a položí ho tiež pred seba. Potom zamieša balíček kariet a každému hráčovi ( aj sám sebe ) rozdá ( lícom nadol ) 10 kariet. Kondotier vyberie mesto. toto mesto sa stane prvým miestom, o ktoré bude boj. A hra môže začať.

Priebeh hry:

Hra prebieha v jednotlivých kolách. Počas každého kola sa odohrávajú bitky, v ktorých sa bojuje o mestá. Bitky sú riešené pomocou kariet, ktoré hráč vykladá, jednu za druhou, pred seba. Kolo končí, keď má na začiatku niektorej bitky, karty v ruke už iba jeden hráč. V tej chvíli svoje karty odloží a zamieša ich aj s ostatnými vyloženými kartami všetkých hráčov. Každý hráč potom obdrží znovu 10 kariet + 2 karty za každé mesto, ktoré kontroluje. A začína nové kolo. Hra takto pokračuje pokiaľ niektorý z hráčov nedosiahne podmienku víťazstva. Hráči nie sú povinní ukazovať ostatným hráčom, koľko kariet im ešte zostáva na ruke.

Bitky:

Mesto, o ktoré sa bude bojovať, určuje hráč, ktorý má u seba kameň kondotiera. tento hráč tiež hrá v bitke ako prvý. Ďalší hráči potom hrajú v smere hodinových ručičiek. Nie je možné bojovať o mesto, ktoré už niekto ovláda.

Počas bitky môže každý hráč urobiť nasledujúce kroky:

1. Vyložiť kartu pred seba: hodnota vyloženej karty sa pripočíta k celkovej hodnote už vyložených vlastných kariet . Ako prvú je možné vyložiť akúkoľvek kartu.

2. Pasovať: hráč ohlási ” pas ” a nesmie už do konca tejto bitky vyložiť žiadnu kartu ( až v ďalšej bitke ). To, že hráč pasoval, ešte neznamená, že nemôže bitku o mesto vyhrať. Rozhodujúca je sila armády na konci bitky.

Hráči môžu počas jednej bitky vykladať kartu po karte neobmedzene dlho. Dokonca aj keď ostatní hráči už pasovali., až pokiaľ hráč nepasuje sám. Hráč sa nemusí bitky zúčastňovať, ani vlastník kameňa kondotiéra.

Koniec bitky:

Bitka trvá tak dlho, pokiaľ všetci hráči nepasujú, alebo pokiaľ niekto nezahrá kartu kapitulácie. Keď bitka skončí, spočíta sa sila jednotlivých armád ( vyložených kariet ). Hráči spočítajú body vyznačené na kartách svojich vyložených žoldnierov. Prípadne ešte celkový súčet upravia podľa efektov iných špeciálnych kariet.

Hráč, ktorý vyložil najsilnejšiu armádu, dobyl mesto, o ktoré sa bojovalo. Umiestni na dobyté mesto žetón svojej farby. Víťaz bitky potom dostane kameň kondotiéra.

Karty všetkých hráčov, vyložené v tejto bitke, sa odložia do odkladacieho balíčka mimo hraciu dosku. Ak niektorý hráč zahrá kartu biskupa, bitka ihneď končí a vyložené karty sa nepočítajú. V prípade, že žiadny hráč sa nechce účastniť bitky, alebo na konci bitky majú 2 alebo viacej hráčov nerozhodný počet, dobývanie bolo neúspešné a karty sa nepočítajú a znova sú vložené do balíčka a premiešané.

Kameň označujúci condottiere, je daný hráčovi sediacemu na ľavo od hráča, ktorý kameň naposledy vlastnil. Na konci bitky sú všetky vyložené karty všetkých hráčov odhodené na odkladací balík, takže ich hráči nemôžu v tomto kole už používať.

Hráč, ktorý vlastní kameň condottiere, vyberie miesto, o ktoré sa bude bojovať ( nesmie už byť obsadené ). Môže vybrať aj miesto, o ktoré sa bojovalo v poslednej bitke, ak bola neúspešná. Hráč vlastniaci kondotiera, ktorý nechce bojovať, ho predá doľava ( bez vyberania mesta ).

Keď už hráč nemá karty:

Ak už nemá hráč žiadne karty na ruke, nemôže sa účastniť bitiek až do konca kola. Ostatní hráči pokračujú v hre bez neho. Ak hráč zvíťazil v bitke, v ktorej položil svoju poslednú kartu, v ďalšom kole je on kondotierom a vyberá mesto, ale tejto bitky sa nezúčastňuje.

Koniec kola:

Ak skončila práve bitka a je už iba jeden hráč ( alebo žiaden ), ktorý má nejaké karty v ruke, kolo končí. Hráč, ktorému karty zostali, odovzdá ich kondotierovi a ten ich zamieša medzi ostatné hracie karty v odkladacom balíku. Potom rozdá každému hráčovi 10 kariet a + 2 karty za každé kontrolované mesto.

Intrigy medzi hráčmi:

Kedykoľvek počas hry, si môžu hráči ukazovať karty alebo radiť sa a uzatvárať pakty. Nesmú si však karty meniť. Hráči nie sú povinní dodržať stanovené sľuby.

Koniec hry:

Pri 4, 5 a 6 hráčoch, víťazí hráč, ktorý po skončení bitky ovláda tri provincie hranicami spojené ( ich hlavné mestá ). Pri 2 a 3 hráčoch hráč musí ovládať 4 provincie spojené hranicami. Ak nastane situácia, že boli dobyté všetky provincie, ale žiaden hráč nedosiahol podmienku susediacich provincií, vyhráva hráč, ktorý dosiahol najväčší počet ovládaných miest. Ak majú 2 alebo viacej hráčov rovnaký počet bodov, uskutoční sa záverečná bitka. hráčom s nerozhodným víťazným počtom sa rozdá 10 kariet + 2 karty za každé ovládané mesto, ktoré je pod ich kontrolou. Potom prebehne štandardným spôsobom bitka, v ktorej sa už nebojuje o žiadne miesto, ktorej víťaz sa stáva celkovým víťazom. Ak skončí bitka nerozhodne, hráči si potrasú rukami a dohodnú sa, kedy bude odveta.

Spoločenská hra Condottiere obsahuje:

– 1 hracia doska predstavujúca mapu Talianska, s vyznačenými hlavnými mestami malých kráľovstiev a štátov

– 96 hracích kariet

– 1 drevený kameň označujúci kondotiéra vyberajúceho miesto bitiek

– 60 drevených farebných žetónov, ktorými si hráči označujú svoje dobyté miesta

– pravidlá hry

Ďalšie informácie

Hmotnosť 1 kg

Možno by sa Vám páčilo…