Zľava!

Legendy západu

Original price was: 54,90€.Current price is: 49,40€.

Počet hráčov: 2 – 6
Doba hrania: 90 – 120 min.
Odporúčaný vek: od 14 rokov

Nie je na sklade

Katalógové číslo: 5853 Kategórie: , Značky: , , , , EAN: 8595558303403

Popis

Legendy západu

Legendy západu – strategická spoločenská hra, v ktorej sa hráči ujmú rolí dobrákov či zloduchov amerického Divokého Západu.

Príprava hry Legendy západu:

Do stredu stola rozložte herný plán. Na neho, na príslušné miesta, položte peniaze, príbehové, bojové a “pokrové” karty, žetóny dobytka, zlatokopeckej kocky, zlaté nuggety a figúrku šerifa. Vedľa plánu postavte kartónový stojan a do neho vložte karty vybavenia rozdelené podľa typu.

Každý hráč si vezme jednu hráčsku dosku, označovacie kocky, valčeky a prstence vo zvolenej farbe a na pole 0 na stupnici zranenia položí žetón zranenia.

Ďalej si vezme dve karty postáv, z ktorých si jednu zvolí a druhú vráti do krabice. Potom si vyberie vhodnú figúrku, označí ju svojím prstencom a postaví ju do štartovnej lokácie, ktorá je uvedená na karte postavy.

Ďalej si podľa karty postavy vezme príslušné karty vybavenia a uvedený počet pokerových kariet a svoje označovacie kocky umiestni na príslušné pole stupnice bodov vyhnanca alebo strážcov zákona. Nakoniec položí jednu svoju označovaciu kocku na počítadlo bodov ohlasu. Na záver prípravy postavte ešte do neobsadených skrýš po jednej figúrke banditov. Hráč s najviac bodmi vyhnancov začína hru.

Body vyhnancov a strážcov zákona:

Jedným z dôležitých mechanizmov sú body vyhnancov a strážcov zákona. Tie jednak vyjadrujú na akej strane zákona stojíte a jednak, ako ste v tom dobrí. Nemožno mať zrazu body oboch druhov. Ak máte aspoň jeden bod vyhnanca, ste štvanec, ak máte aspoň jeden bod strážca zákona, ste strážca zákona.

Ak získa strážca zákona hoci jediný bod vyhnanca, stráca všetky body strážcov zákona. Ak získa štvanec body strážcov zákona, tak tieto body prepadnú. Štvanec sa navyše musí vyhýbať šerifovi. Teda – ak sa nechce nechať zatknúť a stratiť všetky svoje body vyhnancov, čo by mu umožnilo zmeniť strany.

Priebeh hry Legendy západu:

Divoký západ – Hráči sa pravidelne striedajú na ťahu v smere hodinových ručičiek. Hráč na ťahu najprv vyhodnotí prípadné efekty “na začiatku ťahu” a vezme si 20 $ / 2 pokrové karty / 10 $ + 1 pokerovú kartu. Následne si zvolí zbraň a jazdné zviera pre zvyšok svojho ťahu a potom vykoná 3 akcie v ľubovoľnej kombinácii z nasledujúcich 4 možností:

  1. Pohyb – znamená presun vlastnej figúrky až o 2 políčka alebo až o toľko políčok, koľko udáva zvolené jazdné zviera.
  2. Akcia karty – znamená vyloženie a prevedenie karty s kľúčovým slovom Akcia. Tie sa nachádzajú na pokrových kartách a na kartách vybavenia.
  3. Boj s postavou iného hráča môžete zahájiť, iba ak vaše figúrky stoja na rovnakom poli a máte v ruke aspoň jednu pokerovú kartu. Na začiatku súboja musíte povedať, prečo chcete bojovať, či sa hráča pokúšam zatknúť, okradnúť alebo “len” vyzvať k duelu. Zatknutie môže vykonať iba strážca zákona proti štvancovi. Útočník položí pred seba lícom nadol jednu pokerovú kartu zo svojej ruky. Potom sa napadnutý hráč buď vzdá, alebo tiež vyberie z ruky pokerovú kartu. Potom hráči karty porovnajú a po vyhodnotení prípadných efektov a reakcii víťazí hráč s vyššou hodnotou. Porazený hráč utrpí 1 zranenie a doberá si jednu pokerovú kartu. Ak zvíťazí útočník, získa odmenu podľa toho, o čo sa bojom pokúšal:
    Zatknutie: Víťaz získa 1 bod strážcov zákona. Porazený stratí všetok dobytok a body vyhnanca a polovicu peňazí a zlatých nuggetov. Nakoniec ich porazený presunutý do väzenia.
    Prepadnutie: Víťaz získa 1 bod vyhnanca. Porazenému môže vziať všetok dobytok a polovicu peňazí a zlatých nuggetov.
    Duel: Víťaz získa 2 body reputácie
  4. Akcia lokácie – pre prevedenie je nutné, aby hráčova figúrka stála na poli príslušnej lokácie.

Koniec hry Legendy západu:

Koniec hry je zahájený tým, že niektorý z hráčov dosiahol alebo presiahol požadovaný počet bodov ohlasu – podľa dohody 15, 20 alebo 25. Potom ešte všetci hráči dohrajú tak, aby všetci mali odohraný rovnaký počet ťahov a vykoná sa záverečné bodovanie. Dodatočné body ohlasu získate za peniaze (1 za každých 60 $), za body strážcov zákona (podľa tabuľky na hernom pláne), za body vyhnanca (hráč s najviac bodmi 3, ostatné po 1) a za vylepšené zbrane a jazdné zvieratá.

Herné varianty divokého západu:

V dvoch hráčoch sa hry z divokého západu navyše zúčastňuje automaticky hráč nazvaný Muž v čiernom. Hra tiež obsahuje variant Úlohy, v ktorej si každý hráč na začiatku hry vylosuje tri úlohy zo štyroch prislúchajúcich jeho postave. Tieto úlohy môže splniť kedykoľvek počas hry a ak sa mu to podarí, vyžrebuje si jeden z žetónov ohlasu a položí si ho na svoju dosku. Body ohlasu na tomto žetóne si v záverečnom bodovaní pripočíta k bodom ohlasu získaným v priebehu hry.

Možno by sa Vám páčilo…